Czym kierować się przy wyborze imienia.

Dodano: czwartek, 03 stycznia 2013 r.
Średnia ocena: 1,00 (wszystkich głosów: 5)

 Przyjście na świat dziecka to niezwykle ważne wydarzenie w życiu każdej rodziny i nie ma tu znaczenia czy jest to pierworodne dziecko czy kolejne. Wymaga ono od nas wielu przygotowań i powoduje wielkie zmiany w życiu.

Ten szalenie ważny moment wiąże się również z decyzją o wyborze imienia dla naszego dziecka. Jedni rodzice czekają z decyzja do momentu narodzin inni jeszcze podczas trwania ciąży podejmują decyzje. To kwestia bardzo indywidualna w którą nikt poza przyszłymi rodzicami nie powinien ingerować. Najbliższa rodzina ma prawo wyrazić swoją opinię ale w żaden sposób nie powinna naciskać rodziców maleństwa. Sami zaś zainteresowani nie powinni ulegać wpływom dziadków ,cioć i wujków. Powinniśmy szanować wybory naszych bliskich.

Wybór nie jest nigdy łatwy. Pamiętajmy jednak, że nasze dziecko całe życie będzie związane z imieniem które mu nadamy. Warto więc zadbać aby pasowało ono do nazwiska (dotyczy to zwłaszcza chłopców, którzy zazwyczaj z drobnymi wyjątkami noszą oba przez całe życie , dziewczynki przyjmują zazwyczaj nazwisko męża jeśli zawierają małżeństwo bądź tez noszą dwa nazwiska). Imię nas określa, więc nie powinno być ośmieszające i pozwalać na zdrobnienia tak aby można je było swobodnie używać w wieku niemowlęcym, szkolnym i życiu dorosłym. Często stosowaną praktyka jest dobieranie długiego imienia do krótkiego nazwiska i odwrotnie. Innym nie mniej ważnym czynnikiem jest tradycja rodowa. Często i chętnie nadajemy naszym pociechom imiona po przodkach. Nie wolno nam jednak oczekiwać iż nasze dzieci będą jak nasi bliscy w przeszłości. To piękna tradycja ale należy pamiętać , że ludzie to jednostki indywidualne. Chętnie rodzice nadają również imiona po sławnych ludziach czy autorytetach w danych dziedzinach życia . Inspiracja są dla rodziców również imiona postaci filmowych, sławnych aktorów. W zasadzie nie ma w tym nic złego. Każdy rodzic ma prawo nadać swojemu dziecku imię , które uważa że będzie najwłaściwsze dla niego. Z przeprowadzonych badań związanych bezpośrednio z nadawaniem imion wynika, iż ludzie mniej wykształceni w wyborze imienia kierują się popularnymi imionami aktorów, postaci filmowych chcąc w ten sposób swoje dzieci wyróżnić , pragnąc aby osiągnęły sukces w którym imię ma mu pomóc. Osoby gruntownie wykształcone częściej kierują się tradycją.

O czym warto pamiętać to to, że mamy czas około 6 miesięcy od narodzin na zmianę imienia jeśli się na takie rozwiązanie zdecydujemy. Wystarczy zgłosić zmianę w urzędzie stanu cywilnego na specjalnym druku .

Podziel się!

Oceń aktualność

fajnekolorowanki.pl © 2022. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zgłoś błąd