Aktualnie znajdujesz się: Strona główna / Aktualności / Jak godzić rodzeństwo?

Jak godzić rodzeństwo?

Dodano: środa, 19 grudnia 2012 r.
Średnia ocena: 1,00 (wszystkich głosów: 1)

Funkcjonowanie w licznej rodzinie dostarcza nam wiele radości i bodźców do działania, jednocześnie też wymaga od nas wielu ustępstw na, które nie zawsze mamy ochotę przystawać. Konflikty między rodzeństwem mają długą historię i wiążą się ściśle z ze wzajemnymi zależnościami.

Z problemem konfliktów między rodzeństwem borykają się kolejne pokolenia dzieci i rodziców. Trudno na nie znaleźć złotą receptę. Najważniejsze to nauczyć dzieci wzajemnego szacunku, poszanowania innych, szanowania wszelkiej odmienności i bycia asertywnym.

Rodzice dzieci w podobnym wieku i tej samej płci maja najłatwiejsze zadani. Dzieci bowiem mają podobne zainteresowania i potrzeby. Wystarczy bowiem zadbać o osobne miejsce do spania , ustalić zasady funkcjonowania i sprawa powinna być prosta choć problemu kłótni nigdy nie unikniemy i z tym musimy się pogodzić. Nieco trudniej mają rodzice dzieci w wieku szkolnym i nastolatków albo dzieci małych i przedszkolaków. Potrzeby i oczekiwania tych grup są rozbieżne. Jeśli dodatkowo mamy chłopca i dziewczynkę to rozwiązanie problemu będzie wymagało od nas nieco więcej wysiłku. W takim przypadku warto podzielić przestrzeń np. przy mocy regału, ścianki działowej czy choćby zasłonki. Każde dziecko powinno mieć swoją osobista przestrzeń o której samo decyduje. Jeśli do tego pozwolimy dzieciom samym zdecydować np. o kolorze ścian w ich wydzielonej przestrzeni zyskamy w nich sprzymierzeńców. Do takiego pokoju warto zakupić meble które można dowolnie ustawiać i będą one rosły wraz z naszymi dziećmi i ich potrzebami. Niech każde z dzieci swoje meble udekoruje według własnego gustu i potrzeb. Najlepszym rozwiązaniem są naklejki ścienne, fototapeta, pościel z postaciami z ulubionych kreskówek. Z upływem czasu a co za tym idzie i upodobań, gustów naszych dzieci unikniemy kosztownego remontu. Takie drobne elementy łatwo można wymieniać nie ponosząc przy tym dużych nakładów finansowych.

Kiedy pokój mamy już urządzony i wszyscy jego mieszkańcy są usatysfakcjonowani warto ustalić reguły dotyczące wspólnego korzystania z pokoju, przyjmowania gości, słuchania muzyki. Na pewno wiele to pomorze w ułożeniu poprawnych relacji między rodzeństwem . Nie łudźmy się jednak , że problem kłótni mamy z głowy. Aby one wygasły potrzeba dojrzałości , którą nasze dzieci nabędą wraz z wiekiem.

 

Podziel się!

Oceń aktualność

fajnekolorowanki.pl © 2022. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zgłoś błąd