Jak zachęcić dziecko do czytania.

Dodano: środa, 02 stycznia 2013 r.
Średnia ocena: 1,00 (wszystkich głosów: 3)

 Umiejętność czytania dzieci nabywają zazwyczaj w pierwszej klasie , zdarzają się jednak coraz częściej dzieci czytające nieco wcześniej. Pierwszym krokiem w nauce czytania jest zabawa w czytanie podczas wspólnego wyjścia na zakupy. Rodzic może wtedy proponować czytanie szyldów np. apteka itd. Dzieci chętnie podejmują tego typu próby.

Dobrze jest też podsuwać dzieciom proste bajeczki z ich ulubionymi bohaterami. Wspólne składanie sylab czy literowanie to fajna zabawa. Dostępne są tez na rynku specjalne elementarze dla najmłodszych uczące czytania metoda sylabową. Ich dostępna i prosta forma połączona z kolorowymi ilustracjami to doskonały pomysł na stawienie pierwszych kroków w drodze do płynnego czytania.

Dobrym pomysłem dla dzieci które lubią kolorować jest zakup kolorowanek z krótkim tekstem pod spodem. Tekst może być np. w formie zgadywanki lub wierszyka. Dzieci są ciekawe więc zechcą dowiedzieć się co jest napisane pod kolorowanką. Wtedy można im pomóc przeczytać i w ten sposób upiec przysłowiowe dwie pieczenie na jednym ogniu.

Pamiętajmy jednak aby dziecka nie zmuszać, dostosowujmy tempo nauki do możliwości dziecka. Nagradzajmy każdy najmniejszy sukces i motywujmy do dalszej pracy. Niezwykle ważną jest codzienna systematyczna praca. Nie trzeba koniecznie czytać całej strony wystarczy kilka linijek ale codziennie. W ten sposób szybciej osiągniemy cel i przy okazji dziecko nauczy się systematyczności i będzie obowiązkowe.  

Podziel się!

Oceń aktualność

fajnekolorowanki.pl © 2022. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zgłoś błąd