Kiedy wysadzać dziecko na nocnik.

Dodano: sobota, 22 grudnia 2012 r.
Średnia ocena: 1,00 (wszystkich głosów: 4)

 Załatwianie potrzeb fizjologicznych przez dzieci w miejscu do tego przeznaczonym (na sedes czy początkowo nocnik) to zadanie nie łatwe choć wydaje się być czynnością naturalną. Wymaga od nas i naszych dzieci nieco wysiłku . Rodzice powinni uzbroić się w cierpliwość i nie dawać dzieciom odczuć swojego niezadowolenia z kolejnej nieudanej próby. Nerwowa atmosfera, i robienie „wielkiego bum” jeśli przedłuża się okres nauki i przestawiania z pieluszek na nocnik nie przyniesie nigdy nic dobrego. Dziecko musi mieć poczucie bezpieczeństwa i akceptacji aby proces ten mógł przebiec sprawnie i w miarę szybko. Jak szybko to nastąpi zależy głównie od predyspozycji dziecka jego charakteru i podejścia do tematu przez rodziców. Dzieci najlepiej zacząć wysadzać między 18 miesiącem życia a 2 rokiem życia. Dzieci wtedy rozumieją już proste polecenia i powoli zaczynają dane czynności wykonywać świadomie.

Trening czystości jest bardzo ważny. Pierwszym krokiem powinna być rezygnacja z pampersów czy pieluch tetrowych. Pozwoli to dziecku odczuć dyskomfort jeśli swoje potrzeby nie zgłosi i siusiu lub kupę zrobi w majtki. Z czasem będzie kojarzyło czynności z ich konsekwencjami i powinno zacząć je kontrolować. Ważne jest również regularnie wysadzanie dziecka na nocnik. Po spaniu po posiłkach itd. Rodzice najlepiej znają swoje dzieci i ich zachowania i z tej wiedzy. Z powinni czerpać. Z czasem liczbę wysadzeń należy zwiększać. Zadbajmy o wygodny, kolorowy nocnik, i miejsce w którym dziecko będzie załatwiać swoje potrzeby powinno być mu dobrze znane , a samo dziecko powinno czuć się w nim pewnie i bezpiecznie. Podczas nauki najlepiej sprawdza się system nagród. Każde załatwienie i zgłoszenie potrzeby należy nagrodzić przytulaniem pochwałami czy w jakikolwiek inny sposób. Wszystko zależy od rodziców. Na pewno nie należy okazywać niezadowolenia , krzyczeć i stosować kar. Dzieci wtedy kojarzą czynności fizjologiczne z czymś negatywnym i dopiero w tedy zaczynają się poważne kłopoty.

Pamiętajmy każde dziecko jest inne, ma swoje tempo rozwoju, pewną emocjonalność która jest bardzo krucha. Pozwólmy naszym dzieciom nabywać pewne umiejętności we właściwym dla nich czasie. Zachęcajmy motywujmy i cieszmy się każdym nawet najmniejszym sukcesem.

 

Podziel się!

Oceń aktualność

fajnekolorowanki.pl © 2022. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zgłoś błąd